[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
درباره دانشگاه::
درباره روابط عمومی::
معرفی افراد::
اخبار دانشگاه::
افتخارات دانشگاه::
برقراری ارتباط::
سایت های مرتبط::
تسهیلات پایگاه::
درباره دانشگاه::
اخبار ورودی های جدید سال 98::
آرشیو ماهنامه خبری وزارت علوم::
::
آرشیو نشریه پیام

AWT IMAGE

AWT IMAGE

نشریه پیام شماره 86

نشریه پیام شماره 85
نشریه پیام شماره 84

نشریه پیام شماره 83

نشریه پیام شماره 82

نشریه پیام شماره 81

نشریه پیام شماره 80

آرشیو نشریه پیام

..
آرشیو خبرنامه الکترونیک دانشگاه

AWT IMAGE

خبرنامه شماره ۳۰۴

خبرنامه شماره ۳۰۳

خبرنامه شماره ۳۰۲

خبرنامه شماره ۳۰۱

خبرنامه شماره ۳۰۰

خبرنامه شماره ۲۲۹

خبرنامه شماره ۲۲۸

خبرنامه شماره ۲۲۷

خبرنامه شماره ۲۲۶

خبرنامه شماره ۲۲۵

آرشیو خبرنامه الکترونیک

..
آرشیو خبرنامه آموزش عالی
خبرنامه آموزش عالی
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری


خبرنامه شماره6 (تیر و مرداد 98)

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: پاسخ دانشگاه علم وصنعت ایران به گزارش خلاف واقع روزنامه جام جم ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۰/۱۵ | 

پاسخ دانشگاه علم وصنعت ایران به گزارش خلاف واقع روزنامه جام جم

 
 
به دنبال انتشار گزارشی خلاف واقع در روزنامه جام جم در تاریخ سه شنبه 11 دی ماه در مورد دانشگاه علم و صنعت ایران، جوابیه ای توسط روابط عمومی دانشگاه برای این روزنامه ارسال شد.
متن این جوابیه که روز شنبه 15 دی ماه 1397 در این روزنامه به چاپ رسیده، به شرح زیر است:
 
جناب آقای دکتر علیرضا شریفی
مدیر مسئول محترم روزنامه جام جم                
 
با سلام و احترام
     پیرو درج مطلبی در روزنامه جام جم در تاریخ سه شنبه 11 دی ماه 1397 با عنوان "خشم وزارت علوم از بده بستان گاج با علم و صنعت" در صفحه اول و به عنوان تیتر اصلی خواهشمند است دستور فرمایید طبق قانون مطبوعات، جوابیه ذیل دقیقا در همان محل و صفحات با عنوان تیتر اصلی به طور کامل چاپ شود:
1- آنچه که بر حسب متن این گزارش می­ تواند عامل اصلی و ریشه ای بحث مذکور تلقی گردد، موضوع موافقت یا مخالفت با بحث مشق شب دانش آموزان می­ باشد که در این بین، پای دانشگاه علم و صنعت ایران نیز به میان کشیده شده است.
2- در گزارش مذکور ادعا شده است "دانشگاه علم و صنعت ایران از ظرفیت گاج بهره گرفته تا ظرفیت ثبت نام را در رشته های موجود خود بالاتر ببرد." اما با مطالعه ادامه گزارش مشخص می­ شود که تنها رئیس دانشکده مهندسی راه آهن این دانشگاه از آقای جوکار دعوت کرده تا با حضور در این دانشکده ضمن آشنایی با توانمندی های آن - به عنوان یکی از دانشکده های نوپا و منحصر به فرد در خاورمیانه - در معرفی رشته های تحصیلی آن به متقاضیان ورود به دانشگاه کمک کنند. اما نویسنده ناشناس این گزارش، موضوع را با استفاده از تیتر تحریک کننده "خشم وزارت از بده بستان گاج با علم وصنعت" به گونه دیگری جلوه داده است. باید توجه داشت که هدف مسئولان دانشکده مهندسی راه ­آهن به عنوان یکی از 15 دانشکده زیرمجموعه این دانشگاه، استفاده از تمامی ظرفیتهای موجود در سطح جامعه برای معرفی توانمندی­های آموزشی و پژوهشی خود بوده که در مورد روش های صحیح قابل استفاده به منظور معرفی رشته­ های دانشگاهی به متقاضیان، می­توان بدون جنجال­ آفرینی­ های کور، بی نتیجه و یک طرفه به بحث نشست. باید توجه داشت دانشگاه علم وصنعت ایران که همیشه در رتبه بندی های معتبر دانشگاهی جهانی مانند تایمز، لایدن، کیو اس، ان تی یو و غیره یکی از سه دانشگاه برتر فنی و مهندسی کشور بوده، صدها اختراع را در سطوح ملی و بین المللی توسط اساتید و دانشجویان خود به ثبت رسانده، 17 عضو هیات علمی آن جزء یک درصد دانشمندان پراستناد جهانی هستند و ده­ها نفر از اعضای هیات علمی آن افتخاراتی همچون معرفی به عنوان چهره ­های ماندگار کشوری و استاد برتر در سطح ملی، تدریس در دانشگاه­های معتبر اروپایی، آمریکایی و آسیایی، عضویت در هیات تحریریه برترین نشریات آی­ اس­ آی جهان و انجمن ها و سازمان های علمی بین المللی، چاپ کتب مختلف توسط انتشارات بین المللی همچون اسپرینگر، الزویر و غیره را در کارنامه خود ثبت کرده ­اند، نیازی به استفاده از شیوه­ های نامتعارف برای جذب دانشجو ندارد. دانشگاهی که پروژه­ های استثنایی همچون طراحی و پرتاب ماهواره های نوید و ظفر، طراحی پروتز عصبی برای حرکت بیماران قطع نخاعی، راه اندازی خط تولید نیمه صنعتی الیاف شیشه، ساخت اولین ابرسازه کامپوزیتی و دهها اختراع و نوآوری دیگر را به ثبت رسانده، به لطف الهی شاهد تقاضای روزافزون جوانان آینده ساز برای ادامه تحصیل طی سالیان متمادی بوده و این اقدام صرفا بر اساس برنامه راهبردی کشور در جهت توسعه حمل و نقل ریلی که بخش آموزشی آن، به این دانشگاه محول شده، صورت گرفته است و هدفی جز اطلاع رسانی به طرق مختلف به متقاضیان ورود به دانشگاه ها نداشته است.
3- در انتهای گزارش واکنش جناب آقای دکتر شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به این موضوع منعکس شده که ایشان در پاسخ گفته­ اند: " ما در جریان نیستیم. اما می گوییم این مراوده مبتنی بر نیت و هدفی خوب بوده، منتها با شیوه ­ای نامطلوب اجرا شده است. به چنین حرکاتی ... تذکر می­دهیم و در صورت لزوم با آنها برخورد قانونی می­کنیم." علیرغم اینکه واکنش معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این زمینه مانند همیشه منطقی، متین و مودبانه است، روزنامه جام جام با انتخاب تیتری تحریک کننده، تند و نامرتبط با گفته­ های ایشان که یادآور سازوکارهای مورد استفاده در روزنامه های ناشناخته برای جلب مخاطب است، در صفحه اول و به عنوان تیتر اصلی از عنوان " خشم وزارت علوم از بده بستان گاج با علم و صنعت" استفاده کرده و سپس مجددا در صفحات 9 و 11 تیتر صفحه اول را به شیوه های مختلف تکرار کرده است. مشخص نیست آن روزنامه محترم به چه منظور اظهارات عادی و به دور از جنجال معاون محترم وزیر علوم، تحقیقات وفناوری را بدین شکل جلوه داده و به دنبال چه اهدافی بوده است؟
4- آن روزنامه محترم، واکنش معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به اقدام رئیس دانشکده راه آهن را به شکلی اغراق آمیز، تند و جنجالی جلوه داده است؛ در حالی که ایشان سوم دی ماه سال جاری در مراسم تقدیر از دانشجویان ممتاز آموزشی و پروهشی در صحن دانشگاه، از دانشگاه علم و صنعت ایران به عنوان یکی از دانشگاه­های دارای استاندارد بالای آموزشی و پژوهشی کشور یاد کردند و در همین راستا اعلام نمودند که مطابق ارزیابی های کارشناسانه اخیر وزارت عتف، دانشگاه علم و صنعت ایران یکی از دانشگاه های مورد حمایت وزارت عتف برای قرار گرفتن به عنوان یکی از پنج دانشگاه کشور در بین 200 دانشگاه برتر جهان می باشد. شایسته است مدیر مسئول و سردبیر روزنامه جام جم سخنان
معاون آموزشی وزارت عتف در این زمینه را  که در خبرگزاری­های مختلف از جمله صدا و سیما و پایگاه های اینترنتی وزارت عتف و دانشگاه علم و صنعت ایران انعکاس یافته، یکبار دیگر مرور کنند تا انصاف را در زمان تنظیم گزارش های خبری خود بیشتر رعایت کنند.
5- به طور کلی رویه روزنامه جام جم در زمینه انتشار و چاپ این گزارش به دور از اخلاق حرفه ای و اصول مسلم روزنامه نگاری است. جدا از عدم ارتباط منطقی میان تیترهای انتخاب شده و محتوای گزارش که عصبانیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از عملکرد این دانشگاه و وقوع یک تخلف بسیار بزرگ در آن را به غلط و به شکلی دروغین به مخاطب القا می­کند، انعکاس این موضوع با قلب ماهیت در سه صفحه از روزنامه (صفحات اول، نهم و یازدهم) با تیترهای بزرگ و جنجالی می­­ تواند نشانگر تلاشی غرض­ ورزانه برای تخریب وجهه یکی از سه دانشگاه برتر فنی و مهندسی کشور باشد و علیرغم عدم درج نام نویسنده این گزارش، دانشگاه علم وصنعت ایران برای دفاع از اعتبار حرفه ­ای خویش حق خود را در جهت پیگیری موضوع از طریق مراجع ذیربط محفوظ می­ داند.
 

اداره روابط عمومی دانشگاه علم و صنعت ایران
1397/10/12
 

Sapp.ir/iust_iran

دفعات مشاهده: 1662 بار   |   دفعات چاپ: 97 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی ومعنوی این سایت متعلق به دانشگاه علم وصنعت ایران میباشد .هرگونه برداشت با ذکر منبع ، بلامانع است.

Persian site map - English site map - Created in 0.13 seconds with 49 queries by YEKTAWEB 3991