[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
مدیریت دانشکده::
درباره دانشکده::
قطب علمی" بهســــا"::
درباره مهندسی صنایع::
معرفی افراد::
امور آموزش::
امور پژوهش::
مرکز کامپیوتر::
دانشجویان::
اخبار دانشکده::
تقویم دانشکده::
تسهیلات پایگاه::
::
شعار دانشگاه علم و صنعت ایران

AWT IMAGE

..
مطالب علمی
..
تقویم دروس سمینار و پایان نامه دانشجویان کارشناسی ارشد

AWT IMAGE 

..
‌حمایت از پایان‌نامه‌ها
..
مراحل حذف اضطراری

AWT IMAGE

..
دفاعیـــه‌ ها

AWT IMAGE

AWT IMAGE

AWT IMAGE 

AWT IMAGE

AWT IMAGE

..
برنامه 8 ترمه (مقطع کارشناسی)

AWT IMAGE

..
«حمایت از کالای ایرانی»

AWT IMAGE

  

درباره‌ی سال ۹۷ سالــــی که از این لحظه آغاز می‌شود  آنچه مهم است، این است که همـــه بایــد سخت کار کننــد. بنــده در شعارهــای سالهـــا معمولاً مخــاطب را مسئولیــن قـــرار میدادم؛ امسال مخاطب، همه‌ی آحاد ملّت و از جمله مسئولین خواهند بود. مقدّمتاً عرض کنم، مسئله‌ی اقتصاد و فرهنگ و مسائل گوناگون همه مطــرح است لکـــن مسئلـــه‌ی اصلــــی مــــا امســــــال هم مسئلـــه‌ی اقتصــــاد و معیشت مردمـــــی است. همــــه باید تلاش کنند، همه باید کار کنند و محـور هم عبـــارت است از تولید ملّی؛ یعنی اگر چنانچه تولید ملّی را -با شرحـــی که ان‌شــاءالله در سخنــــرانی عــرض خواهم کرد- همـــه تعقیب کننــــد و دنبــــال‌گیـــری کننــــد، بسیـــاری از مشــــکلات اقتصــــادی، مشـــکلات معیشتــــیِ مردم -هم مسئلــــه‌ی اشتغال، هم مسئله‌ی سرمایه‌گذاری و بقیّه‌ی چیزها- حل خواهد شد. آسیبهای اجتماعــی به میـزان زیادی کاهش پیدا خواهد کرد؛ یعنی محور، تولید ملّی است. بنابراین اگر تولیــد ملّـــــی شتاب بگیرد، بسیــــاری از مشکلات حل خواهد شد. من این را محــور قرار دادم برای شعــار امسال؛ شعــــار امســال «حمایت از کـــالای ایرانی» است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه می‌توانند در این زمینـــه کمک بکنند و به معنـــای واقعی کلمه وارد میدان بشوند. البتّه این حمایت از پنج شش جهت، ابعاد مختلفـــــی دارد که این ابعـــاد را من ان‌شاءالله در سخنرانـی باز خواهم کرد و تشـــریح خواهم کرد و آنچـــه را که قشرهــای مختلف مردم و مسئولیـــنِ گوناگون کشور میتوانند انجام بدهند، ان‌شــاءالله مطــــرح خواهم کرد.
امیدوارم ان‌شاءالله خدای متعال کمک کند، هم به مسئولین، هم به مردم که بتوانند وظایف خودشان را به بهترین وجهی انجام بدهند و امسال این شعار را -که شعار «حمایت از کالای ایرانی» است- به معنای واقعی کلمه به تحقّق برسانند.

..
امروز: چهارشنبه مورخ ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE

جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: انتخاب نفر برگزیده سومین جشنواره ملی ایثار
:: کلاس های آموزش فرهنگی کارکنان با همکاری بسیج کارکنان و دفتر برنامه، بودجه و طرح / نیمسال دوم 1397
:: نشست دوره ای مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشکده ها / 21 اسفند 1397
:: برگزاری نشست گرامیداشت اساتید خانم، همراه با تبادل نظر با هیات رییسه دانشگاه / 21 اسفند 1397
:: کرسی آزاداندیشی اساتید با موضوع نقش دانشگاه در انقلاب اسلامی ایران/ 13 اسفند 1397
..
نظرسنجی
نقطه قوت سایت دانشکده صنایع کدام گزینه است؟
درج اطلاعیه های آموزشی
درج اخبار کنفرانس ها و همایش ها
درج اخبار دانشجویان و عمومی
امکانات سایت( ارسال پیام، پرسش،نظر و...)
   
..
:: دفاعیه دکتری ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۰/۱۸ | 
نام و نام خانوادگی: امیر ابراهیم زاده پیله رود
استاد راهنما:  دکتر مهدی حیدری
اساتید مشاور: دکتر محمد مهدوی مزده
اساتید داور داخلی: دکتر تیموری، دکتر عمران محمدی
اساتید داور خارجی: دکتر تقوی فرد، دکتر زندیه
زمان جلسه: روز سه شنبه 18 دی ماه 1397 ساعت 11 - کلاس 314- طبقه سوم
موضوع رساله: زمان بندی جریان کارگاهی با هزینه های وابسته به زمان و موعد تحویل
 
چکیده
این رساله به معرفی یک مسئله در حوزه زمان‌بندی کارها با درنظرگیری هزینه پردازش کارهای وابسته به زمان پرداخته است. ابتدا مسئله زمان‌بندی در ساده‌ترین شکل، یعنی زمان‌بندی تک‎‌ماشینه با هدف حداقل کردن هزینه‌های وابسته به زمان  بدون درنظرگیری موعد تحویل کارها، مورد بررسی قرار گرفته است.
حل مسئله در محیط جریان کارگاهی دو ماشینه مورد بررسی قرار گرفته است. در شرایط کلی، تابع هدف مجموع هزینه‌های منابع، تابعی غیرمنظم است. در نتیجه با افزودن مقدار بیکاری تعمدی به برنامه زمان‌بندی، ممکن است مقدار تابع هدف بهتر شود.
با درنظر گرفتن امکان ایجاد بیکاری بین کارها، مسئله از حالت بهینه‌سازی ترکیبی خارج خواهد شد. چراکه فضای جواب‌های بهینه شامل بینهایت جواب شدنی خواهد بود. به عنوان مثال برای هریک از توالی کارها، تعیین مقدار بیکاری بین دو کار مجاور، یکی از متغیرهای پیوسته مسئله خواهد بود. از طرف دیگر وجود فرض بیکاری مجاز برای ماشین‌ها، ممکن است منجر به بهتر شدن تابع هدف شود چراکه فضای حل مسئله را محدودتر نمی‌کند. در بخش اول، برای حل مسئله زمان‌بندی در فضای جریان کارگاهی، به بررسی مسائل جریان‌کارگاهی بدون موعد تحویل و در دو حالت بیکاری مجاز و بیکاری غیرمجاز پرداخته‌ایم و مسئله به صورت تک‌هدفه و بدون دخیل کردن مقدار موعد تحویل کار به مشتری بررسی شده است و در بخش دوم، تابع هدف تاخیر کل در تحویل کارها نیز در کنار تابع هدف هزینه انرژی لحاظ شده است و رویکردهای بهینه‌سازی چند هدفه استفاده شده است.
برای حل مسئله تک هدفه رویکردهای مختلفی پیشنهاد شده است. در ابتدا یک مدل ریاضی MIP خطی پیشنهاد شده است که امکان حل مسائل در زمان معقول تا 10 کار و 3 بازه هزینه‌ای را به کمک سالورهای تجاری داراست.
سپس یک الگوریتم حریصانه ابتکاری پیشنهاد شده است که در دو مرحله ابتدا به تخصیص کارها به مرزهای هزینه‌ای و سپس به جابه‌جایی کارها جهت حداقل کردن هزینه انرژی می‌پردازد. این الگوریتم در حل مسائل سایز بالا عملکرد خوبی از خود نشان داده است و در حالت 100 کار و 8 بازه هزینه‌ای، به مقدار 40% بهتر از جواب یافته شده ناشی از الگوریتم توالی جانسون عمل کرده است.
برای حالتی‌که امکان جابه‌جایی تعمدی کارها وجود نداشته باشد، یک الگوریتم مبتنی بر شاخه و کرانه پیشنهاد شده است. این الگوریتم با قوانین تسلط و همچنین تعریف یک حد پایین، ارتقای عملکرد یافته است و جواب بهینه تا 15 کار را در زمان معقول استخراج می‌کند. در نهایت حدود پایین با دو رویکرد الگوریتمی و مدل ریاضی ارائه شده‌اند که مقدار هزینه انرژی از 16 تا 20 درصد اختلاف با مقدار بهینه را حاصل می‌کنند.
با دو هدفه کردن مسئله و درنظرگیری مقدار جریمه تاخیر در تحویل کارها به مشتری، یک مدل ریاضی تعمیم‌یافته و بهبود یافته نسبت به مدل ریاضی قبلی ارائه شده است که در مسائل با تعداد بازه هزینه بالا، تا 60% بهبود در سرعت عملکرد مدل تجاری سیپلکس را به دنبال دارد. البته همچنان به دلیل پیچیدگی مسئله، امکان یافتن جواب بهینه برای تعداد کارهای بیش از 10 مهیا نیست. به منظور بی‌بعدسازی توابع هدف، از روش نرمالسازی وزن‌دار استفاده شده است و برای استخراج جبهه پارتویی رویکرد اپسیلون محدودیت برای مسئله پیاده شده است.
برای حل مسائل بزرگتر در زمان معقول، چندین رویکرد بهینه‌سازی فراابتکاری ترکیبی چند هدفه پیشنهاد شده است که از بین آن‌ها الگوریتم ترکیبی NSGA-II با VNS نسبت به الگوریتم چندهدفه MOPSO عملکرد بسیار بهتری داشته است و می‌تواند در حل مسائل سایز بالا به منظور استخراج یک جبهه پارتویی مورد استفاده قرار گیرد.
درنهایت به منظور بررسی دو تابع هدف به صورت ترتیبی، یک رویکرد لکسیکوگرافی پیشنهاد شده است که تابع هدف جریمه دیرکرد را به عنوان تابع هدف اول در نظر می‌گیرد حال آنکه به دنبال حداقل کردن مقدار هزینه انرژی است (به شرط خراب نشدن تابع هدف اول). در همین راستا یک مدل ریاضی MIP و همچنین یک الگوریتم ابتکاری مبتنی بر قوانین بازگشتی ارائه شده است که در مسائل سایز بالا تا 60% توالی اولیه را در جهت کاهش مقدار هزینه انرژی بهبود می‌دهد. این میزان بهبود در برخی موارد تا 10% نیز گزارش شده است.
به طور خلاصه، در این رساله ضمن معرفی یک مسئله نو در ادبیات زمان‌بندی، انواع رویکردها به جهت استخراج جواب‌های بهینه محلی و جهانی مورد استفاده قرار گرفته است. رویکردهای برنامه‌ریزی ریاضی تک‌هدفه و چندهدفه، ارائه الگوریتم‌های ابتکاری مبتنی بر روش‌های حریصانه، ارائه الگوریتم‌هایی برای محاسبه حدود پایین، ارائه الگوریتم شاخه و کرانه جهت استخراج جواب بهینه جهانی به همراه قوانین تسلط و محاسبه حد پایین، ارائه الگوریتم‌های فراابتکاری مبتنی بر روش ژنتیک، جستجوی همسایگی و جستجوی جمعی و در نهایت ارائه رویکردهای مبتنی بر روش لکسیکوگرافی برای بهبود در مقدار تابع هدف، همگی از جمله تکنیک‌ها و رویکردهای اتخاذ شده در این رساله است.
کلیدواژه ها: زمان بندی | جریان کارگاهی | بهینه‌سازی عدد صحیح ترکیبی | شاخه و کران | انرژی |
دفعات مشاهده: 225 بار   |   دفعات چاپ: 7 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت ایران می باشد . نقل هرگونه مطلب با ذکر منبع بلامانع می باشد .
Persian site map - English site map - Created in 0.2 seconds with 58 queries by YEKTAWEB 3855